درباره ما


بسم الله الرّحمن الرّحیم

پایگاه جامع تاریخ با هدف پوشش اطلاعاتی تمامی وقایع و رخدادهای مهم تاریخ اسلام و تسهیل در دسترسی کاربران به پژوهش‌های انجام گرفته در این حوزه در مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، ارائه گردیده است.

این پایگاه بر محور زمان سامان یافته و تلاش دارد تمامی وقایع مهم تاریخ‌دار -که حداقل سال وقوع آن مشخص باشد- در بازه زمانی اندکی پیش از تولد پیامبر خدا (ص) تا نیمه‌ی قرن چهاردهم هجری قمری را پوشش دهد. قلمروی جغرافیایی رویدادها و زمان‌های بررسی شده در پایگاه شامل مناطق مختلف سرزمینهای اسلامی می‌شود.

از همین رو با یاری خداوند متعال، این پایگاه در طی فرایندی تدریجی و تکمیلی، شامل بانکهای اطلاعات تاریخی متنوع به همراه قابلیت‌ها و امکانات مختلف خواهد بود که با بهره‌گیری از روابط ایجاد شده بین فراداده‌های متنوع تاریخی موجود در مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، علاوه بر راهبری کاربر به سمت منابع و اطلاعات تاریخی مرتبط، زمینه‌ی بازیابی و استخراج آن را به شیوه‌های نوین در دوره‌های مختلف تاریخ اسلام فراهم می‌نماید.

بنابراین پایگاه جامع تاریخ جهت عرضه‌ی نتایج پژوهش‌ها و تحلیل‌های پژوهشگران مرکز نور و نیز فراداده‌های استخراج شده از منابع تاریخی که به شکل دسته‌بندی شده و نظام‌وار طراحی شده است تلاش دارد در طی فرایندی تکمیلی در بخش‌های‏: رویدادها، اَعلام، اماکن، اصطلاحات و مفاهیم تاریخی به کاربران خدمات ارائه کند و از این لحاظ وبگاهی تخصصی و در عین حال قابل استفاده برای عموم علاقه‌مندان به مباحث تاریخ اسلام خواهد بود.

اکنون در نخستین عرضه‌ی این پایگاه، بخش رویدادها، قابل بهره‌برداری است و می‌توان آن‌ها را بر اساس موارد زیر بازیابی نمود:

  1. تعیین محدوده‌ی زمان وقوع رخداد.
  2. نوع رویداد (اجتماعی، سیاسی، نظامی، دینی، طبیعی، ولادت، وفات).
  3. دوره زمانی (نبوت، امامت، خلافت، حکومت‌ها).
  4. واژه‌های مستخرج از نمایه‌ی رویدادها در دو بخش «نام‌ها»، شامل: (قبائل، گروهها، اشخاص، اماکن، اشیاء، اعضای بدن، حیوانات، غذاها و نوشیدنی‌ها، گیاهان و درختان، میوه‌ها) و «مفاهیم»، شامل: (اجتماعی، سیاسی، تمدنی، فرهنگی، دینی، قضایی، نظامی، اقتصادی، طبیعی).
  5. منابع موجود در پایگاه.

همچنین این امکان فراهم است که از نمایش اطلاعات رویدادها به صورت‌های مختلفی چون بر اساس: تاریخ وقوع، تعداد گزارش، حروف الفبا، رویدادهای مرتبط و نمای ابری حاصل از آن، نمای نقشه در صورت وجود و نیز نمایش بر اساس گاهشمار (Timeline)، بهره برد. علاوه بر این پایگاه، از قابلیت جستجو ساده و پیشرفته بر اساس محتوای رویدادها برخوردار است.

سه بخش دیگر پایگاه شامل اعلام، اماکن، مفاهیم در مراحل بعد تکمیل و ارائه خواهد شد. امیدواریم در مجموع با قابلیت‌های موجود در این پایگاه در نخستین عرضه‌ی آن، گامی در عرصه‌ی تسهیل و تعمیق پژوهش‌های تاریخی و بازیابی آنها به شیوه‌های نوین برداشته باشیم. به همین جهت نیازمند استفاده از نظرات و نکته‌های پیشنهادی و انتقادی تمامی عزیزان فعال در عرصه‌ی پژوهش‌های تاریخی و علاقه‌مندان تاریخ اسلام خواهیم بود.

و من الله التوفیق.